5 veidi, kā dziedātāji var rūpēties par savu balsi

rūpēties par balsi

19 Jul 5 veidi, kā dziedātāji var rūpēties par savu balsi

Lai arī daži cilvēki jau ir piedzimuši ar dabas dotu dziedāšanas talantu, pat profesionāli dziedātāji smagi strādā un regulāri trenējas, lai uzturētu savas muzikālās spējas atbilstošā līmenī. Ir daudz un dažādu veidu, kā attīstīt savas vokālās prasmes, piemēram, apmeklējot dziedāšanas  kursus, kā arī, trenējot savu ķermeni un balsi, lai apgūtu pareizu elpošanas tehniku.

  1. Regulāri trenējies. Viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, kas jāievēro, ja vēlies kļūt par labāku dziedātāju, ir trenēšanās. Tāpat kā nodarbojoties ar kādu sporta veidu vai dodoties uz sporta zāli, arī šajā gadījumā jāiedomājas, ka balss ir kā muskulis, kas jātrenē, lai to attīstītu. Dodoties pie profesionāla vokālā pedagoga, jūs varēsit apgūst dažādas tehnikas, kas uzlabos vokālās prasmes. Balss ir instruments, piemēram, klavieres, un skolotājs var palīdzēt jums to apgūt.

Atceries-

  • Dodies uz vokālajām nodarbībām pie pasniedzēja, kas palīdzēs attīstīt tavu unikālo balsi;
  • Ja mācies skolā, iestājies korī. Tas ne tikai palīdzēs tev uzlabot dziedāšanas prasmes, bet arī iemācīs, kā sadziedāties ar citiem, lasīt notis “no lapas” un būt pašpārliecinātākam.
  1. Zini savas balss diapazonu. Ja vēlies kļūt par labāku dziedātāju, tev ir jāapzinās, ko tava balss spēj paveikt, un pie tā jāpieturas. Ir cilvēki ar plašāku balss diapazonu, taču katram jāatrod “zelta vidusceļš”, kurā viņa balss skan vislabāk.

Balsu pamatsistēmā ietilpst vairāki tipi: soprāns, meco soprāns, alts, kontrtenors, tenors, baritons un bass. Pirmie trīs tipi parasti attiecas uz sieviešu balsīm un pēdējie četri – uz vīriešu.

Lai saprastu, kuram no balss tipiem atbilstat jūs, nepieciešams dziedāt, sākot no augstākās nots, kādu varat sasniegt, beidzot ar zemāko. Izmantojiet klavieres, lai precīzi izdziedātu notis.

  1. Fokusējies uz elpošanu. Mācīšanās pareizi elpot ir svarīgs solis ceļā uz to, lai kļūtu par labāku dziedātāju. Pārliecinies, ka ieelpo pietiekami dziļi, pirms sāc dziesmas rindu, jo katrs vārds ir jāizdzied precīzi un līdz galam.

Ieelpo, izmantojot diafragmu, nevis tā, lai cilātos krūškurvis. Sajūtai jābūt tādai, ka elpo ar vēderu. Tas palīdzēs radīt spēcīgāku skaņu un kontrolēt balsi. Lai pārliecinātos, ka dari pareizi, dziedot uzliec roku uz vēdera un centies to sasprindzināt muskuļus tā, lai vēders piepildītos ar gaisu brīdī, kad ieelpo.

Katru dienu velti vismaz piecas minūtes tam, lai trenētos pareizi elpot. To var darīt gan stāvot, gan guļot. Pārliecinies, lai tavs vēders piepildītos ar gaisu ik reizi, kad ievelc dziļu elpu.

  1. Iemācies ieņemt pareizu ķermeņa stāvokli dziedāšanas laikā. Daudzi vokālie pedagogi iesaka dziedāt stāvot, nevis sēžot, jo tas palīdz radīt kvalitatīvāku skaņu. Sēdēšana saspiež muskuļus un var apgrūtināt spēju pareizi elpot.

Turi galvu augšā un plecus atpakaļ. Iedomājies savu mugurkaulu kā taisnu līniju, kas sniedzas pāri tavai galvai.

Ļauj žoklim plaši atvērties un atbrīvo mēli. Nesasprindzini plecus.

Atver muti tā, lai grasītos žāvāties. Tas palīdzēs atvērt iekļūt plaušās lielākam gaisa daudzumam.

  1. Iesildi savu balsi. Dziedāšanu nekādā gadījumā nevar sākt bez iesildīšanās. Turklāt iesildīties nav ieteicams ar dziesmu, jo tu vairāk koncentrēsies uz to, lai izklausītos labi, nevis izpildījuma formu un tehniku. Pareiza iesildīšanās palīdzēs saprast savus trūkumus un padarīs tavu balss diapazonu plašāku.

Atceries – iesildīšanās mērķis nav izklausīties lieliski. Tieši pretēji, dažādu vingrinājumu izpildīšana var izklausīties muļķīgi un smieklīgi, pat tad, ja esi profesionāls dziedātājs. Labāk atrast kādu vietu, kur nevienam netraucēsi, un tad sākt iesildīšanos.

Atceries iesildīt savu balsi, dziedot gan augstākas, gan zemākas notis. Augstāka balss skan klusāk nekā zemākā, kas ir spēcīgāka un skaļāka. Lai labāk izdziedātu augstās notis, atdarini operdziedātāju mīmiku. Pārliecinies, ka atver savu muti pietiekoši plaši, kārtīgi “izstaipot” lūpas un sejas muskuļus.

No Comments

Post A Comment