Dažādi ģitāras stīgu izspēlēšanas stili – Kurš ir tavējais?

ģitāras stīgu izspēlēšanas stili

02 Jul Dažādi ģitāras stīgu izspēlēšanas stili – Kurš ir tavējais?

Mūzika ir brīnišķīga māksla, ar kuru iespējams paust dažādas emocijas un radīt stāstu, ļaujot klausītājiem nokļūt pavisam citā pasaulē. Vai esat kādreiz redzējuši, cik aizrautīgi ģitāras virtuozi spēlē? Viņi burtiski savienojas ar instrumentu, veidojot brīnišķīgu kompozīciju. Tāpat kā gleznotāji, radot mākslas darbus, izmanto dažādas pieejas, arī mūziķi, spēlējot melodiju, variē starp dažādiem ģitārspēles stiliem.

Fingerstyle 

Šī ir ģitārspēles tehnika, kuras pamatā ir spēlēšana ar pirkstu galiem, nagiem vai īpašām pirkstu uzlikām. Šī tehnika ir pazīstama dažādos mūzikas žanros un stilos, taču tajā pašā laikā tā ir sarežģīta, jo ietver ne tikai īpašu spēlēšanas stilu, bet arī pieeju melodijas radīšanai. Šeit akcents tiek likts tieši uz veidu, kā ģitārists izmanto roku, ar kuru spēlē.

Fingerstyle ģitārspēles tehnikai ir vairākas priekšrocības:

  • Tās izpildīšanai nav nepieciešams mediators, taču ģitāristam var būt nepieciešams rūpēties par to, lai viņa nagi būtu pietiekamā garumā un labā stāvoklī;
  • Vienlaicīgi iespējams spēlēt vairākas blakus neesošas stīgas. Līdz ar to ģitārists spēj spēlēt gan ļoti zemas basa, gan augstas notis, radot unikālu melodiju.
  • Šajā tehnikā ir iespējams vienkārši spēlēt arpēdžijas, kas ir secīgas akorda skaņas, kuras tiek spēlētas, pakāpeniski ejot uz arvien augstākiem vai zemākiem toņiem.
  • Tāpat ir iespējams atskaņot akordus, nespēlējot arpēdžijas, jo ģitārists var darboties par ar piecām stīgām vienlaicīgi.
  • Spēlējot ar pirkstiem, nav nepieciešams pielietot tik daudz enerģijas, kā spēlējot ar mediatoru, tādēļ mūziķis var vienkāršāk variēt ar melodijas skaļumu.
  • Ir iespējams vieglāk radīt “tremolo” efektu – kad strauji un nepārtraukti tiek atkārtoti divi akordi vai skaņas.

Papildus pirkstu tehnikai, arī ar mediatoru iespējams spēlēt dažādos stilos.

Mūzika ir jāsadzird, nevis par to jālasa, tādēļ noskaties zemāk pievienoto video, kurā profesionāls mūziķis spēlē tieši šo ģitārspēles stilu. 

 

Flatpicking stils

Šī ir pasaulē plaši pazīstama ģitārspēles tehnika, kura laikā mūziķis izmanto mediatoru, turot to starp diviem vai trīs pirkstiem, lai spēlētu stīgas. Šis stils attīstījās 20.gadsimta 30.gados, īpaši bieži tas tika izmantots bluegrass mūzikas stilā.

Lai apgūtu šo ģitārspēles stilu, īpaša uzmanība ir jāpievērš pareizai mediatora turēšanai. Parasti ģitāristi spēlē, novietojot mediatoru starp īkšķi un rādītājpirkstu. Rādītājpirkstam jābūt saliektam plaukstas virzienā savukārt īkšķa nagam jābūt novietotam ģitāras priekšgala virzienā. Tāpat ir jāpievērš uzmanība, lai plaukstas locītava, kā arī visa roka nebūtu saspringta. Nelielu ieskatu šajā ģitārspēles stilā var gūt apskatot video zemāk.

Alternate picking stils

Šī ir izplatītākā spēlēšanas metode, izmantojot mediatoru. Spēlējot ģitāru, tās stīgas tiek pamīšus spēlētas no augšpuses un no apakšpuses, radot, piemēram, tremolo efektu. Parasti viena nots tiek spēlēta lielā ātrumā. Vairāk par šo “picking” stilu( t.s noderīgus vingrinājumus ) vari uzzināt noskatoties zemāk pievienoto video.

Sweep picking stils

Šī metode ietver “slīdēšanu” pāri divām vai vairāk stīgām, izmantojot mediatoru. Tehnika parasti tiek izmantota, lai spēlētu arpēdžijas. Zemāk ir video, kurā izklāstītas noderīgas tehnikas, lai labāk apgūtu šo spēlēšanas stilu.

Economy picking stils

Šī ir kombinācija starp sweep picking un alternate picking stilu, kad stīgas tiek spēlētas gan no augšas, gan apakšas, izņemot gadījumus, kad tās tiek mainītas. Ja tas notiek, ģitārists pārslēdzas uz sweep picking stilu, izvēloties mediatora pārvietošanās virzienu. Zemāk pievienotajā video – piemērs  un pāris noderīgi vingrinājumi.

Anchoring stils

Šis stils ietver spēlēšanu ar pirkstiem un mediatoru, spēlējošās rokas mazais pirkstiņš pieskaras ģitāras pamatnei. Piemērs ar vingrinājumiem un  vērtīgiem padomiem zemāk.

Šī ir tikai daļa no daudziem aizraujošiem ģitārspēles stiliem, kurus iespējams izmantot, spēlējot šo pasaulē slaveno instrumentu. Varbūt arī tu vēlies kādu no tiem iemācīties? Nekavējies piepildīt savu sapni, apmeklē ģitāras nodarbības. Nekad nav par vēlu apgūt ko jaunu!

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.